Medycyna od A do Z > Ortopedia > Wady postawy > Funkcje kręgosłupa

Poradnia informacyjna: Wady postawy

(Wady kręgosłupa)

reklama
A A A

Funkcje kręgosłupa

Kręgosłup nie tylko utrzymuje prawidłową postawę ciała, ale jest także podstawowym narządem ruchu. Zdrowy kręgosłup posiada fizjologiczne krzywizny, które powstają w okresie wzrastania i które prawie dwudziestokrotnie zwiększają jego odporność na obciążenie i wstrząsy. Postawę kształtuje także układ prawidłowo napiętych mięśni, które chronią kręgosłup przed przeciążeniem.

Postawa ciała jest charakterystyczną cechą każdego człowieka, która wpływa na jego ogólny wygląd i sylwetkę. Wyróżnia się trzy główne fizjologiczne wygięcia kręgosłupa:

  • lordoza lędźwiowa - wygięcie do przodu w odcinku lędźwiowym,
  • lordoza szyjna - wygięcie ku przodowi na wysokości szyi,
  • kifoza grzbietowa - wygięcie do tyłu w odcinku piersiowym.
reklama
Informacje przedstawione w tym artykule mają na celu jedynie poszerzanie wiedzy medycznej, nie stanowią natomiast jakiejkolwiek porady medycznej. W celu prawidłowej diagnozy swojego stanu zdrowia skonsultuj się z lekarzem.
Autor: lek. Mariusz Ozga
Ostatnia aktualizacja: 2010-12-01
Referencje
Artykuły zamieszczone na Zdronet.pl podlegają ochronie prawnej. Cytowanie, linkowanie lub jakiekolwiek inne korzystanie z artykułów zamieszczonych na portalu Zdronet.pl jest dopuszczalne wyłącznie za zgodą i z podaniem źródła danego artykułu na zasadach określonych w Regulaminie. Naruszenie prawa autorskiego Zdronet.pl lub Autorów tekstów jest zabronione i może stanowić podstawę odpowiedzialności prawnej.
Forum Wady postawy
lek. Krystian Truszkiewicz - wypowiadał się na forum "Wady postawy"

Ukończyłem studia medyczne na UM w Lublinie,a obecnie jestem w trakcie stażu rezydenckiego.

Ostatnia wypowiedź na forum "Wady postawy": 22 lut 18:28

dawid1223
12 lut 15:06
Witam,mam 17 lat i kilka miesięcy temu zauważyłem na odcinku szyjnym lekkie zwyrodnienie , która nie wygląda zbyt estetycznie.Szukałem odpowiedzi w internecie, lecz jedyne na co się...
Forum: Wady postawy
truskawkowelove
6 paź 2016
Gdzie najlepiej jest zwrócić się z dzieckiem, u którego podejrzewamy skoliozę? Zależy mi na jakiejś specjalistycznej poradni, żeby jeszcze dobrze to wypracować, może uda się to...
Forum: Wady postawy
ayaris
1 paź 2013
Mam 24 lata i "zmasakrowany" odcinek szyjny kręgosłupa, który od marca tego roku rehabilituję i ciągle mam z nim problem. Może opiszę historię od początku: Gdzieś od 14 roku życia,...
Forum: Wady postawy
Zadaj pytanie na forum:
Tytuł:
Treść:
UWAGA: Przed zadaniem pytania prosimy o zalogowanie »
    

reklama
Zapraszamy na zakupy:
reklama
"Nikt lepiej nie może zadbać o nasze zdrowie niż my sami. Znaczną część informacji na ten temat dostarczyć potrafią serwisy internetowe, spośród których szczególnie warto pamiętać o Zdronet.pl"
Prof. dr hab. Andrzej Szczeklik