Medycyna od A do Z > Ortopedia > Wady postawy > Funkcje kręgosłupa

Poradnia informacyjna: Wady postawy

(Wady kręgosłupa)

Spis treści:
Apteka internetowa, baza lekow
reklama
A A A

Funkcje kręgosłupa

Kręgosłup nie tylko utrzymuje prawidłową postawę ciała, ale jest także podstawowym narządem ruchu. Zdrowy kręgosłup posiada fizjologiczne krzywizny, które powstają w okresie wzrastania i które prawie dwudziestokrotnie zwiększają jego odporność na obciążenie i wstrząsy. Postawę kształtuje także układ prawidłowo napiętych mięśni, które chronią kręgosłup przed przeciążeniem.

Postawa ciała jest charakterystyczną cechą każdego człowieka, która wpływa na jego ogólny wygląd i sylwetkę. Wyróżnia się trzy główne fizjologiczne wygięcia kręgosłupa:

  • lordoza lędźwiowa - wygięcie do przodu w odcinku lędźwiowym,
  • lordoza szyjna - wygięcie ku przodowi na wysokości szyi,
  • kifoza grzbietowa - wygięcie do tyłu w odcinku piersiowym.
reklama
Informacje przedstawione w tym artykule mają na celu jedynie poszerzanie wiedzy medycznej, nie stanowią natomiast jakiejkolwiek porady medycznej. W celu prawidłowej diagnozy swojego stanu zdrowia skonsultuj się z lekarzem.
Autor: lek. Mariusz Ozga
Ostatnia aktualizacja: 2010-12-01
Referencje
Artykuły zamieszczone na Zdronet.pl podlegają ochronie prawnej. Cytowanie, linkowanie lub jakiekolwiek inne korzystanie z artykułów zamieszczonych na portalu Zdronet.pl jest dopuszczalne wyłącznie za zgodą i z podaniem źródła danego artykułu na zasadach określonych w Regulaminie. Naruszenie prawa autorskiego Zdronet.pl lub Autorów tekstów jest zabronione i może stanowić podstawę odpowiedzialności prawnej.
Forum Wady postawy
Chcesz podyskutować, chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadaj pytanie na forum, poszukaj innych osób zainteresowanych tym tematem.
dawid1223
12 lut 2017
Witam,mam 17 lat i kilka miesięcy temu zauważyłem na odcinku szyjnym lekkie zwyrodnienie , która nie wygląda zbyt estetycznie.Szukałem odpowiedzi w internecie, lecz jedyne na co się...
Forum: Wady postawy
truskawkowelove
6 paź 2016
Gdzie najlepiej jest zwrócić się z dzieckiem, u którego podejrzewamy skoliozę? Zależy mi na jakiejś specjalistycznej poradni, żeby jeszcze dobrze to wypracować, może uda się to...
Forum: Wady postawy
ayaris
1 paź 2013
Mam 24 lata i "zmasakrowany" odcinek szyjny kręgosłupa, który od marca tego roku rehabilituję i ciągle mam z nim problem. Może opiszę historię od początku: Gdzieś od 14 roku życia,...
Forum: Wady postawy
Zadaj pytanie na forum:
Tytuł:
Treść:
UWAGA: Przed zadaniem pytania prosimy o zalogowanie »
    
reklama
"Nikt lepiej nie może zadbać o nasze zdrowie niż my sami. Znaczną część informacji na ten temat dostarczyć potrafią serwisy internetowe, spośród których szczególnie warto pamiętać o Zdronet.pl"
Prof. dr hab. Andrzej Szczeklik